A Naprendszer eredetével kapcsolatban több elképzelés is született. (Az egyik a Laplace francia csillagász által kidolgozott nebuláris elmélet.)
A legnépszerűbb nézet az, hogy a Nap és a bolygók egyidejűleg keletkeztek egyetlen gáz- és porfelhőből, az úgynevezett ősködből. Ezt állítja az úgynevezett "ködhipotézis". Valószínűsíthető, hogy a Naprendszer kezdetét egy és két naptömeg közötti tömegű gáz- és porfelhő összehúzódása jelentette. Az ilyen méretű felhők összehúzódása rendszerint nem mehet végbe pusztán saját gravitáció hatására, hacsak előtte valamilyen "kiváltó" esemény a felhő anyagát nem nyomta össze.
A Naprendszer mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, de legalábbis az az anyag, amelyből a Naprendszerünk keletkezett kb. ezidőtájt gyülemlett össze. Erre a következtetésre a megvizsgált legidősebb anyagminták, meteoritok, holdkőzetek vizsgálata során jutottak el. A kérdés megválaszolásához további fontos kulcsot jelentenek távoli galaxisok is, pl. ezek vöröseltolódásának vizsgálata.
A csillagászok több csillag körül is találtak olyan (esetleg több száz csillagászati egység távolságig kiterjedő) porkorongot, amely a bolygók születésének lehet a színhelye.
A fenti képen Beta Pictoris csillag
körüli porkorong, (kitakarták a csillagot.) A fehér szakasz a Plútó
pályaméretét jelenti.