Ezüst "vegytisztítás"
(egyszerű házi módszerrel)

Nemrég megkérdezték a véleményemet működhet-e egy interneten található ezüsttisztítási módszer.
"Egyenletileg" úgy tűnt rendben van a dolog. Ugyanakkor eddig azt hallottam mindenhol, hogy az ezüst feketedését okozó ezüst-szulfid csak mechanikusan távolítható el. (Tömény salétromsavban oldódik ugyan, de az több szempontból sem túl praktikus. Például azért sem, mert az ezüstöt is oldja.)

Az elmélet próbaköve a gyakorlat. Egy befeketedett ezüstláncon kipróbáltuk és működött. Persze nem azonnal. Kell vagy egy fél nap vagy esetleg több is hozzá, de tényleg működik.
Hozzávalók: a tisztítandó ezüsttárgy, alumíniumfólia, szódabikarbóna,

A módszer kémiája a következő:

Az ezüst az ezüst-szulfid lerakódással, az alumíniumfóliával szódabikarbóna (NaHCO3) oldatban olyan (galván)elemet (elektrokémiai rendszert) képez, amiben az egyik elektróda az alumínium, a másik a lerakódás (Ag2S). (A só (NaCl) az oldat vezetőképességének növelésére szolgál, a reakcióban nem vesz részt.)
A szódabikarbónás (nátrium-hidrogén-karbonátos) elektrolit oldatban az alumínium oldódik, és az ezüst-szulfidból ezüstionok válnak ki:

Al -> Al3+ + 3 e-

Az alumínium-ionok reakcióba lépnek az ezüst felületén lévő ezüst-szulfiddal:

Ag2S + 2 e- -> 2 Ag + S2-

Az összesített reakció a következő:

3 Ag2S + 2 Al + 3 H2O -> 6 Ag +Al2O3 + 3 H2S

Szóval tulajdonképpen "visszacsináljuk" a szennyeződés okozóját. Az ezüst-szulfidból fémezüst és hidrogén-szulfid (kénhidrogén) lesz. Ez a jellegzetesen záptojás szagú gáz okozza az ezüsttárgyak feketedését.

 

Felhasznált irodalom