konformáció
(fedőállás, nyitott állás, gauche konformáció, Newman-projekció, fűrészbak-projekció)

Az atomok nagyszámú térbeli elrendeződéseinek egyike, amely egy molekulában egy egyszeres kötés körüli rotálással alakulhat ki.
Az etánmolekula esetében H3C-CH3, egyik metilcsoport rotálhat a másikhoz viszonyítva.

Két szélső eset lehetséges.
- Fedőállásnál az egyik csoport C-H kötése egyállású a másik csoport C-H kötésvel (a C-C kötés mentén nézve), ami a maximumnak felel meg a potenciális energia-rotációs szögfüggvényben.
- Nyitott állású konformációban az egyik csoport C-H kötése kettéosztja a szöget a másik csoport két C-H kötése között, ami a potenciális energia görbén a minimumnak felel meg.

fedőállás
nyitott állás
"gauche" konformáció

A bután konformációi (fűrészbak projekció)

Az etán esetében az energiakülönbség a két konformáció közt kicsi, (2,8 kcal/mol) és normál állapotban szabad rotáció történik.
A bután esetében (a fentebbi ábrákon - a fekete tömör golyó a metilcsoportot jelöli) a második és harmadik szénatom között, MeH2C-CH2Me történhet rotáció.

nyitott állású konformáció
fedőállású konformáció

Az R3CHO konformációi (Newman-projekció)

A maximális potenciális energiájú konformer akkor keletkezik, amikor a metilcsoportok fedőállásban vannak (a legközelebb vannak egymáshoz).
Az alacsonyabb potenciális energiájú konformerek akkor fordulnak elő, amikor az egyik szénen a metilcsoportok a másik szénen lévő hidrogénnel kerülnek fedőállásba.
Akkor a legalacsonyabb a potenciális energia, amikor a C-Me kötés kettéválasztja a C-H kötések közötti szöget (a két metilcsoport a legtávolabb van egymástól). Ezt nyitott állásnak nevezik.
Egy kisebb minimum jelentkezik, amikor a metilcsoport osztja ketté a C-H és C-Me közti szöget. Ezt az elrendeződést "gauche" konformációnak hívják (lásd az ábrát fentebb).

Hasonló rotációs elrendeződések történhetnek más típusú molekuláknál is.

A szerves vegyületek konformációjával, és annak a kémiai tulajdonságokra gyakorolt hatásával kapcsolatos vizsgálataiért D. Barton és O. Hassel megosztott kémiai Nobel-díjat kapott 1969-ben .

A Newman-projekció a projekciók egy olyan formája, amely a molekulát egy kötés mentén láttatja (lásd az 1. ábrasort fentebb).

A fűrészbak-projekció a projekciós formulák egyik típusa, amelyben háromdimenziós képet rajzolnak. (lásd a 2. ábrasort fentebb)

Felhasznált irodalom