szénhidrátok
(szacharidok, oligiszacharidok, hexozán)

Élő szervezetekben nagy változatosságban és hatalmas mennyiségben előforduló szénből, hidrogénből és oxigénből álló vegyületek.

Néhány szénhidrát molekulaképe .

(A nyilakkal válthatja a molekulaképeket.)

ms = monoszacharid
ds = diszacharid
ps = poliszacharid


 

Nevük onnan ered, hogy összetételük (2:1-es hidrogén - oxigén arány) alapján formálisan a szén és a víz vegyületének tekinthető.
Szabatosan leírva a szénhidrátok aldehidalkoholok vagy ketonalkoholok illetve ezek egyesüléséből származó bonyolultabb molekulák.

Feloszthatók:
- egyszerű szénhidrátokra más néven monoszacharidokra
(A lexikonomban megtalálható monoszacharidok: szőlőcukor (glükóz), gyümölcscukor (fruktóz), ribóz, galaktóz, mannitol, xilóz, mannóz, dezoxiribóz, aszkorbinsav)
- két vagy kis számú monoszacharidból álló oligiszacharidokra (ezen belül a két monoszacharidból állók a diszacharidok). Ezek még cukorszerűek.
(A lexikonomban megtalálható diszacharidok: nádcukor vagy répacukor (szacharóz), tejcukor (laktóz), malátacukor (maltóz)
- nagyon sok monoszacharidból álló poliszacharidokra. Ezek már nem hasonlóak a cukrokhoz, de hidrolízissel monoszacharidokra bonthatók.
(A lexikonomban megtalálható poliszacharidok: cellulóz, keményítő, glikogén, kitin, pektin, heparin, karragén)
A poliszacharidok közé tartoznak a három monoszacharidból felépülő triszacharidok is (pl. raffinóz)

A (C6H12O6)n összegképletű szénhidrátokat hexozán néven is említik.

Biológia
A szénhidrátok a szervezet gyorsan mozgósítható energiaforrásai. Az optimális táplálkozás esetén a napi energiaszükségletet 60 százalékát teszik ki, ami 400 gramm szénhidrátot jelent.
A szénhidrátok vércukorrá alakulva elvándorolnak a sejtekhez, illetve kissé átalakulva elraktározódnak a májban és az izmokban, így a szervezetnek marad némi tartaléka. A máj szénhidrát-tartaléka elsősorban arra szolgál, hogy a vércukorszintet állandó értéken tartsa, ami elengedhetetlen az agytevékenységekhez.
Az egyszerű cukrok általában rövid idő alatt megemelik a vércukorszintet, de hamar hagyják is visszaesni, az összetett szénhidrátok viszont lassabban emelnek avércukorszinten, de hosszabb ideig fent is tartják azt.
Az édességek kedveznek a cukorbetegség, az érrendszeri megbetegedések és a fogszuvasodás kialakulásának, fogyasztásukkal üres kalóriákat veszünk fel. Napi 10 gramm cukor fogyasztása még elfogadható.

A lexikonomban megtalálható összes szénhidrátokkal kapcsolatos címszó legyűjthető a Szójegyzék kereső mezőjébe beírva a szénhidrátok keresőszót.

Felhasznált irodalom