alternatív energiaforrások
(napenergia, geotermikus energia, vízenergia, árapályenergia, szélenergia, napkollektor)

Olyan megújuló energiaforrások, amelyek függetlenek a fosszilis tüzelőanyagok (pl. szén, gáz, olaj) égetésétől vagy az atomenergiától.
Mivel az atomenergiával kapcsolatban vitás kérdések merültek fel, a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatban pedig felismerték, hogy azok nem újíthatók meg, és jelentősen hozzájárulnak a környezetszennyeződéshez, néhány országban igen komoly érdeklődést tanúsítanak az alternatív energiaforrások iránt.
Alternatív energia a nap-, a geotermikus, a víz-, az árapály- és a szélenergia, valamint a biomasszából nyert energia. Ezek különösen fontosak az olyan országok számára, amelyek nem rendelkeznek fosszilis tüzelőanyag-készletekkel, és ugyanakkor a gazdaságilag fejlődő országokban ígéretes jövőnek nézhetnek elébe.
Az alternatív energiaforrásokat egyben környezetkímélőnek is tartják, hiszen ezek alig vetnek fel környezetszennyezési problémákat. Fejlődésük mégsem nélkülözi a vitákat: gyakran támadják pl. azokat az árapályerőművekkel kapcsolatos terveket, amelyek a folyótorkolatot átszelő duzzasztógátakat irányoznák elő, mivel a gátak károsítják a torkolati ökoszisztémát; a vízerőművek építése gyakran követeli meg egész völgyek elárasztását, valamint helyi lakosok otthontalanná válását; a szélenergia hasznosításához szükséges nagyszámú széltorony a látvány esztétikai hatása miatt vitatott.

A baloldali képen szélerőművek,
a lenti képen egy napkollektor működési elve látható.


Különcímszóban megtalálhatók a napelemek és a naphőerőművek is

Felhasznált irodalom