biomassza
(biogáz, biometán, megújuló földgáz, RNG, renewable natural gas, fenntartható földgáz, mesterséges földgáz, SNG, synthetic natural gas)

Növényi és állati szervezetek által termelt szervesanyag - a napenergia átalakított, újratermelődő formája.
Az ember különböző változatokban és célokra régóta alkalmazza, hosszú időn keresztül nem is alkalmaztak más energiaforrást.
Jelentősége a fosszilis energiahordozókkal való kényszerű takarékoskodás időszakába lépés óta nőtt meg.
Az érdeklődés és a kapcsolatos energiacélú hasznosítási eljárások kifejlesztése napjainkra több olyan technológiát érlelt meg, amelyeket néhány évtizeddel ezelőtt a kőolaj és a földgáz energetikai felhasználásával szemben többnyire az érdekes lehetőségek csoportjába soroltak.
A biomassza energiaforrásként hasznosítható:
- közvetlen elégetéssel energia termelésére, (A képen biomassza tüzelésére alkalmas kazán látható.)
- levegő jelenlétében erjesztve motorhajtásra alkalmas alkoholok (bioetanol, biometanol) előállítására,
- levegő kizárásával erjesztve - és áram termelésére lehetőséget nyújtó biogáz (metán) előállítására anaerob metanogén baktériumokkal.
Említik biometán, megújuló földgáz (RNG /renewable natural gas/), fenntartható földgáz, mesterséges földgáz (SNG /synthetic natural gas/) néven is.
A fűtőanyag termelése mellett ezek a rendszerek képesek feldolgozni a patogén baktériumokat tartalmazó szennyvizeket is, kiküszöbölve ezzel a kezeletlen házi és mezőgazdasági szennyvíz veszélyét.
Természetesen a biomasszának további hasznosítási módjai (pirolízis, gázosítás, szerves vegyületek előállítása) is vannak.

Felhasznált irodalom