ionrács
Az ionrácsok, illetve az azokat alkotó ionvegyületek folyékony állapotban vagy alkalmas oldószerben feloldva elektrolitok. Ionjaik lehetnek egyszerűek, mint például a kationok közül a Na+, Ca2+, Al3+, stb, illetve az anionok közül a F-, Cl-, O2-, stb. Gyakoriak az összetett ionok is, mint például a kationok közül az NH4+, amely egészen úgy viselkedik, mint az az alkálifémkationok, vagy az anionok közül a SO42-, NO3-, CO32-, stb.
Az ábrán a nátrium-klorid ionrácsa látható.
Az elemi ionok gömbalakúak, az összetettek
közül vannak egy síkban elhelyezkedők, tetraéder alakúak, stb.
A molekulaképen a nátrium-klorid ionrácsa látható. A NaCl.pdb koordináta fájl térben megjeleníthető a https://sourceforge.net/projects/openrasmol/ címről letölthető molekulamegjelenítő programmal |
Az ionok a rácsban egyensúlyi helyzetük közül rezegnek a hőmérséklettől függően egyre nagyobb mértékben, akár a rácstávolság 30%-át is elérően. A hőmérséklet további növelésével a kristályrács megolvad. A folyadékrészecskék szabad úthossza már sokkal kisebb, és pontos elrendezkedésükre csak elméletek vannak.
Gőzállapotban az ionrácsok ionmolekulákra oszlanak, pl. a kősó elpárolgásakor az elektrosztatikus erők által összetartott Na+Cl- molekulákból álló gőz keletkezik, de vannak asszociált (Na+Cl-)2, stb. molekulák is a gázban.
Az ionrácsok fénytörése az egyes ionok
fénytöréséből adódik össze. Olvadáspontjuk
általában magas, forráspontjuk méginkább,
és a kettő között jelentős különbség van. Vízben és más ionizáló oldószerekben,
sok ionos anyag oldódik, de az egynél több vegyértékű
ionokból álló ionrácsok általában
rosszabbul oldódnak.