Magellán-felhők
(Nagy Magellán-felhő, Kis Magellán-felhő, Magellán-áramlás)

Két törpegalaxis, a Tejútrendszer kísérői, halvány foltokként figyelhetők meg a Déli égbolton.
Először Magellán jegyezte fel őket 1519-ben.

A Nagy Magellán-felhő a Hubble űrteleszkóp felvételén.

A Nagy Magellán-felhő a Tejútrendszer kísérő galaxisa, tehát már extragalaxis, de távolsága csillagászati értelemben olyan csekély - 168 000 fényévre van -, hogy páratlan panorámafelvételek készítéséhez kínálja magát.
Egyetlen "szépséghibája" talán, hogy nem spirálgalaxis, hanem szabálytalan alakú, de ez csak a Tejútrendszer (és a szabad szemmel is látható Andromeda-köd) spirális szerkezete miatt belénk rögzült előítélet, mivel a galaxisok között egészen gyakoriak a szabálytalan formájúak.
A Nagy Magellán-felhő párja, a Kis Magellán-felhő szintén szabálytalan alakú, és a két kis galaxist még egy egészen kis sűrűségű anyagból álló közös hidrogénburok is körülveszi, a burokból pedig egy anyaghíd, a Magellán-áramlás húzódik a Tejútrendszer felé.
Néhány milliárd csillagot tartalmaznak.
Hatalmas asztrofizikai jelentőségük van, mert tanulmányozhatók a bennük lévő egyedi csillagok, és valamennyi lényegében ugyanakkora távolságra van tőlünk. Ez nagy bizonytalansági forrást szüntet meg, összehasonlítva a helyzetet a mi galaxisunkkal, ahol az egyes csillagok tényleges távolságát igen nehéz meghatározni.

Felhasznált irodalom