Young, Thomas

(1773-1829) angol fizikus
Csodagyerek volt, mivel két éves korában már tudott olvasni.
A fizikában elsősorban fény hullámtermészetének bizonyítása fűződik a nevéhez.
(Híres kísérletének leírása lentebb megtalálható.)
1801-ben kimutatta a fényinterferenciát,
1817-ben pedig megállapította, hogy a fény transzverzális hullám.
A kohézióval kapcsolatos vizsgálatai során megbecsülte a molekulák nagyságát.

Érdekességképp megemlítjük, hogy az archeológiában is maradandót alkotott. Az 1799-ben talált Rosette-i kő megfejtésében is közreműködött, bár a teljes megfejtés Champollion nevéhez fűződik.

Newtonnak nem volt mindig igaza. A különböző vitákban mindíg úgy alakította a tudomány főfolyásának irányát, hogy meggyőzzön a fény kizárólagos anyagi jellegéről a hullámtermészettel szemben.
1803-ban Young kidolgozott egy elméletet ennek tesztelésére. Vágott egy rést egy ablakredőnyön, vastag papírlappal takarta el, amelyen apró nyílást vágott és egy tükröt használt az áthaladó ragyogó fénysugár terelésére. Ezután vett egy kb. harmincad inch (0,1 mm) széles kartoncsíkot és az élével a fénysugár útjába tartva két részre osztotta a sugarat. Az eredmény egy fényes és sötét csíkokból álló árnyék volt - egy olyan jelenség, amely magyarázatot adott arra, hogy a két sugárnyaláb hullámként lépett kölcsönhatásba egymással. A fényes sávok ott jelentkeznek, ahol a hullámhegyek átfednek, erősítve egymást, a sötét sávok ott, ahol a tarajok kioltják egymást.

A demonstrációt gyakran megismételte a következő évek során egy olyan karton lapot alkalmazva, ahol két rés osztja a nyalábot. Ezek az úgynevezett kettős-rés kísérletek a hullámszerű mozgás szabványos meghatározásának eszközei lettek - ez a tény különösen fontossá vált egy évvel később amikor a kvantum elmélet elkezdődött.

Felhasznált irodalom