Hullámos ügyek
Az egyik legelterjedtebb csomagolóanyag

(hullámlemez, hullámréteg, fedőréteg, hullámpapír, hullámosítás, 3-rétegű hullámlemez, 5-rétegű hullámlemez, 7-rétegű hullámlemez, TF-doboz, hornyolás)

Majdnem pontosan 10 évet dolgoztam egy hullámlemezt és belőle készült dobozokat, illetve egyéb csomagolóanyagokat készítő gyárban. Aztán 5 év kihagyással újabb 10 évet helyileg ugyanott, de egy szoftverfejlesztő cégben, amely a vállalat termelésirányító szoftverét készítette.

Szóval van némi rálátásom a témára.
Magam sem értem miért csak most jutott eszembe, hogy itt is foglalkozzak ezzel a nagyon elterjedt csomagolóanyaggal.

Persze ez a címszavam sem szakembereknek készül, csak némi átfogó információt szeretnék nyújtani azoknak a felhasználóknak, akiket érdekel.


 


Miért használjuk a hullámlemezt; Hullámlemez-történet; Előállítása; Fajtái; Feldolgozása; Felhasználása;

 

Miért használnak hullámlemezt

Ha ilyen szilárdságú csomagolóanyagot, mondjuk összeragasztott kartonlapokból, akarnának előállítani az nehéz, drága és anyagpazarló lenne. Ezért találták ki ezt a szerkezetet.

A hullámlemez sokkal kevesebb anyagból, nagy szilárdságú csomagolást biztosít. Újrahasznosítható, jól alakítható, megfelelő eljárásokkal tetszetős, praktikus, jó védelmet biztosító csomagolóanyagok állathatók elő belőle.

A hullámlemez elve egyszerű.
Egy stabil, és könnyű (sok levegőből és kevés papírból álló) szerkezet.
A sima réteghez az éleken hozzáragasztott hullámos réteg megosztja a terheléseket, mint a boltíves szerkezetek az építményeken.

 

Hullámlemez-történet

A "hullámlemez atyjának" az amerikai Albert L. Jones (a képen) tekinthető.
1871-ben támadt az az ötlete, hogy papírt vezessen át hullámosító hengereken, rugalmas csomagolóanyag előállításához.
Az ugyancsak amerikai Oliver Long 1874-ben továbbfejlesztette az ötletet a meghullámosított papírt egy sima papírra ragasztva.
Ezzel létrejött az első hullámlemez, vagy ahogy elterjedten emlegetik, a hullámkarton.

 

 

Előállítása

Ezt a nagyon elterjedt csomagolóanyagot hatalmas gépeken állítják elő. (Amit én ismertem közel 2,5 méter pályaszélességű és körülbelül 70 méter hosszú.)

Az első lépés a hullámpapír gyártása.

Az ábrán egy hullámosító egység elvi felépítése látható

Ekkor két gőzzel fűtött hullámosító henger között kialakítanak egy megfelelő profillal hullámosított papírt. A hullám élekre keményítőből készült ragasztót hordanak fel és ezek mentén a hullámosított papírt egy sima papírra (fedőrétegre) ragasztják.
Ez a hullámpapír még feltekercselhető és ilyen kiszerelésben is felhasználásra kerül különböző csomagolási, védelmi célokra.
A következő lépésben ennek a hullámpapírnak a szabadon maradt éleit is megkenik ragasztóval és egy újabb sima papírréteget ragasztanak rá gőzzel melegített fémlapokra szorítva egy hosszú, végtelenített szalaggal.
Az innen kikerülő, immár, hullámlemezt hossz és keresztirányú vágásokkal megfelelő méretre vágják és egy kirakó rakatokat képez belőle. Ezeket görgősorok szállítják további feldolgozáshoz, vagy raklapokra kerül késztermékként.
Lehetőség van arra is, hogy a lemezt két vagy három hullámpapír-rétegből és egy sima papírrétegből ragasszák össze. Ekkor sokkal nagyobb szilárdságú 5- illetve 7-rétegű hullámlemez készül, nagyméretű, nagyszilárdságú dobozok előállításához.

Az ábrán egy 5-rétegű hullámlemezt gyártó gép felépítése látható. (A 7-rétegű hullámlemezt gyártó gépen - értelemszerűen - még egy hullámosító gép található, a hozzá tartozó tekercstartókkal.)

 

Fajtái

Mint már részben említettem leggyakrabban egy hullámpapír és egy sima rétegből (fedőrétegből) álló 3-rétegű hullámlemezt alkalmaznak. Ezen belül különböző vastagságok (hullámprofilok) léteznek általában A, C, B és E hullámosítást alkalmaznak.

Ezek különböző kombinációival (pl. BC, AB, ABC) lehetséges 5- és 7- rétegű hullámlemezek előállítása két, illetve három hullámosított réteg és egy sima papírréteg összeragasztásával.

Az E hullámmal készült termékek a legvékonyabbak. Ezekből kisméretű dobozok készülnek. Gyakorlatilag a vastagabb kartonok helyett használható.

Felülről lefelé
E (1-2 mm), B (2,5-3 mm), C (3,5-4 mm) és
A (4,5-5 mm) hullámlemez.
Felülről lefelé
Hullámpapír, 3-rétegű, 5-rétegű és
7-rétegű hullámlemez.


Feldolgozása

A hullámlemezből általában dobozok készülnek, de készítenek belőle rekeszeket (például a dobozba helyezett palackok elválasztásához) vagy sima válaszlapokat (további termékvédelemhez), esetleg megfelelő profilban összehajtott elválasztó, merevítő eszközöket (szintén termékvédelemhez)

A legegyszerűbbek az úgynevezett tf-dobozok ("tetőfenéklapolt") (Az ábrán ilyen doboz látható.). Ezeknél a hosszirányú hornyolást (hajtási éleket) már a hullámlemezgépen elhelyezhetik és azután egy résvágón kialakítják a többi szükséges hornyokat és réseket, illetve a ragasztófület. Az ilyen dobozok készítése általában egy hajtogató-ragasztó gépen fejeződik be. A doboz felállítása a felhasználónál történik. (Felállított, kész dobozokat szállítani nem lenne túl praktikus.)

A bonyolultabb dobozok valamilyen rotációs- vagy síkkimetsző gépen készülnek. Ezek is kerülhetnek még speciális ragasztógépekre. Az ilyen termékek önzáró, a felhasználónál csak hajtogatást igénylő dobozok.

A hullámlemez felületét sok esetben nyomtatják is. Általában a feldolgozógépekkel egybe épített flexo nyomdagépeken, legtöbbször fotopolimer klisékkel.
A dekoratívabb kivitelű dobozok esetén lehetséges jobb felbontású ofszet nyomtatás alkalmazása is. Ebben az esetben, vagy a fedő papírréteget nyomtatják a hullámlemez gyártása előtt, vagy egy nyomtatott kartont ragasztanak össze hullámpapírral (ívkasírozás), esetleg nyomtatott öntapadó címkék is helyezhetők a kész hullámlemezre.

Az 5 - és 7-rétegű hullámlemezek esetén fémkapcsokkal történő fűzést (is) használnak a nagyméretű TF-dobozok rögzítéséhez.

Néhány feldolgozási művelet gépei

Síkkimetszőgép Flexo nyomdagép Hajtogató-ragasztó gép

 

Felhasználása

Hullámlemezdobozokat szinte mindenütt használnak egyedi és gyűjtőcsomagolásokhoz.
Szinte bármilyen nagyobb terméket ilyen dobozban vásárolhatunk meg a cipőtől a televízión és számítógépen át a hűtőgépekig.

A "kiinduló" hullámpapírt is sok helyen használják áruvédelemhez.

Néhány hullámtermék (hullámpapír és különböző hullámlemez-dobozok) a nagyon-nagyon sok különböző közül.


Felhasznált irodalom