Karc nélküli ragyogás

Bár ezt a szlogent a nagyon finom csiszolóanyagot tartalmazó súrolószerekre találták ki, de erre az esetre sokkal inkább ráillik.
Korábban többször használtuk az említett súrolószereket, amikor a nem éppen jó minőségű burkolólapokról a "normál felmosás" már nem távolított el egyes foltokat.
Meg is lett az eredménye, mert nem csak a folt, hanem a lapok máza is kezdett szépen eltűnni.

Mivel sem anyagilag, sem felfordulásilag nincs kedvem padlóburkolót cserélni nem rég volt egy ötletem a konyhai padlóburkoló foltmentesítésére. Ki is próbáltam egy kis helyen a vártnál is jobb eredménnyel.

Baloldalt a kezeletlen - jobboldalt a kezelt lapok

Folyékony gépi mosószert kb. 10-szeres hígításban felkentem a foltos lapokra, majd egy idő után tiszta vízzel feltöröltem. Gyönyörűen eltávolította a foltokat, hófehér lett a burkoló. Sajnos annyival fehérebb lett a többi lapnál, hogy kénytelen voltam az egész konyhában alkalmazni az új módszert.
(A mosószer nevét nem írtam ki, nehogy reklámozással vádoljanak, bár - jó pénzért - lehet szó róla. Egyébként szerintem a mosószer márkája tökmindegy.)

Ezek a gépi mosószerek keményítő-, zsír- és fehérjebontó enzimeket tartalmaznak, ezért szinte mindent képesek eltávolítani. Mivel nem "mechanikusan" hatnak, hanem "vegyileg" ezért garantáltan nem okoznak karcolást.

Kézzel pancsolni viszont szigorúan tilos a tömény oldatban! (Hígan, se ajánlott!)
Ezeknek a szereknek a pH értéke 8-9 körüli, vagyis eléggé lúgosak, mert az enzimek "így érzik jól magukat" (így működnek megfelelően). Ezek az említett enzimek az ember bőrét és körmét is elég rendesen megbontják.
Szóval célszerű gumikesztyűt (polietilénkesztyűt) vagy valami nyeles eszközt használni a "felhordáshoz", de az eredmény tényleg meggyőző. (Nem is beszélve a kényelemről! Nem kell sikálni, csak rákenni aztán egy nyeles felmosóval vízzel feltörölni.)

 


 

Felhasznált irodalom