Nem értem

Az Élet és Tudomány 38. számának A tudomány világa rovatában megjelent "Új, ehető csomagolás" című híre késztetett arra, hogy a Hócipő Nem értem rovatának címét kölcsönvéve én is indítsak egy ilyen összeállítást.

 

Beporzó drónok (2017-03-20)

Az Élet és Tudomány 2017/10-es számának Tudomány világa rovatában megjelent "Drónok porozzák be a virágokat" című cikk egy japán kutatók által kifejlesztett megoldásról ír.
Az utóbbi időben valóban súlyos problémák vannak a méhekkel több helyen. Nyilván erre próbálnának valami megoldást találni. Speciális anyagot fejlesztettek ki, amin megtapad a virágpor és átadható róla a másik virág bibéjére.
Ugyanakkor elgondolkodtató nem lenne-e jobb megoldás a méhek megmentése.

 

Ehető csomagolás (2016-09-21)
Az ehető (és biológiailag lebomló) csomagolás, úgy tűnik, legalább annyi problémát vet fel, mint amennyit megold, de lehet, hogy még többet.
Az a cikkből is kiderül, hogy ezt még bele kell tenni, valami (hagyományos) csomagolásba a szennyeződés elkerülése miatt. Ez kicsit olyannak tűnik, mint amikor a szőnyegre tesznek egy "nájlont", hogy ne koszolódjon.
Felsorol olyan eseteket, amikre valóban megoldást nyújthat. Pl. amikor egy gyűjtőcsomagolásban több egyedileg becsomagolt kisebb adag található.
Ugyanakkor az is kiderül, hogy ezt a fóliát tejből, illetve az abban található kazein nevű fehérjéből készítik.
Itt merültek fel a további kételyeim.
Jó ideje próbálnak lebeszélni a zöldek a marhahús fogyasztásáról, mert a sok szarvasmarha szennyezi a környezetet. Ha a tejet nem csak ivásra és tejtermék élelmiszerek előállítására használják majd, hanem csomagolóanyagok előállítására is, akkor még több szarvasmarha tartására lesz szükség és még nagyobb környezetszennyezést okozunk.
Még pontosabban "átkonvertáljuk" a talajok és vizek műanyaghulladékokkal szennyezésének egy részét a szarvasmarhák által okozott egyéb szennyezésekre. (Pl. a légkörbe juttatott - szarvasmarhák által termelt - metán sokkal erősebben üvegházgáz, mint a szén-dioxid. Növekszik az amúgy is magas vízfelhasználás.)

Az már egy másik téma, de szintén nem értem, hogy miközben a zöldek le akarnak beszélni a húsevésről, egy szót sem szólnak a házi kedvencekről. Márpedig a kutya és a macska, amennyire biológiából emlékszem nem vega.

Ez lenne az első rész és még tervezem a folytatást, ha találok valami jó nem értem témát.


Felhasznált irodalom