Egy kis optika...

Elég sok fotót készítek, köztük sok olyat is, amelyek különböző optikai jelenségekkel kapcsolatosak.
Ez adta az ötletet, hogy készítsek egy összeállítást a természetben és "mesterséges környezetünkben" tapasztalható, az optika témaköréhez tartozó jelenségekről.

Számos optikai eszközt használunk a szemüvegtől a fényképezőgépek és videokamerák bonyolult, tucatnyi lencséből álló vario objektívjéig, a különböző sík, homorú és domború tükrökig és prizmákig.
Ezek mellett nagyon sok egyéb olyan anyag található a természetben és környezetünkben egyaránt, amelyek optikai jelenségeket produkálnak.

Nem kellenek bonyolult optikai eszközök ahhoz, hogy érdekes jelenségeket tapasztalhassunk elég egy pohár víz.

Nagyon érdekes fénytörések alakulnak ki egy vízzel telt PETpalackkal is.

Egy nyári borozgatás során sikerült megalkotnom borfizika című képemet.
Egy talpas pohár és a benne lévő bor egyaránt remek fénytöréseket hoz létre.

A nyári napsütésben jól esik belecsobbanni egy medence hűsítő vizébe. Közben megfigyelhetjük a hullámok (mármint a víz és az elektromágneses hullámok) játékát. Egy kis fénytörés és interferencia is biztosan látható.

A hideg ablakfelületre gyakran lecsapódik pára. Az apró cseppecskék sík-domborúlencsékként megsokszorozzák a mögöttük lévő tárgyak, ezúttal a szomszéd ház képét, minden csepp önálló nagyítóként "működik".

Halszem objektívem nincs ugyan, de egy karácsonyfadísszel hasonló hatás érhető el.

Városi fotózásnál praktikus egy minél nagyobb látószögű objektív, de néha egy kűrt is egészen hasznos lehet.

Ha a víz alól fotózunk az is nagyon érdekes. Ilyenkor a vízfelszín tükörként viselkedik és a délibábhoz hasonló jelenséget produkál. Ezért látszik duplán a jegesmedve játékként használt műanyaghordó az állatkertben.

Amikor tüzesen süt le a nyári Nap sugára gyakran megfigyelhetünk "igazi" délibábot is, különösen a sötét, erősen felmelegedő aszfaltutak fölött. Jól látható az elhaladó autó tükörképe a megváltozott törésmutatólevegőrétegben.

Szélcsendben a vízfelület majdnem tökéleses síktükörként viselkedik...

... egy kis hullámzás azonban még érdekesebbé teszi a hatást. A tokaji vasúti híd tükörképe így meglehetősen impresszionista jellegű.

A nyári időszak egyik leglátványosabb természeti jelensége a vízcseppeken megtörő fény által létrehozott szivárvány, de "kistestvéreit" is megfigyelhetjük néha, például CD-k felületén...


... harmatcseppeken. Vagy egy prizmával magunk is "előállíthatjuk".


Szivárvány nem csak a vízcseppeken, hanem a felhők jégkristályain is képes kialakulni, akár holdfényben is. Fátyolfelhős, teliholdas estéken különösen kísérteties fénytörések alakulhatnak ki.

Vízcseppek gyakran jelennek meg növényeken eső, vagy páralecsapódás után és úgy működnek, mint egy igazi domború lencse.

Időnként a vízcseppek is viselkedhetnek domború tükörként.

Sok esetben egyszerre több jelenség is megfigyelhető. Ezen a tiszaparti képen például a fátyolfelhőkkel takart Nap mellett halojelenség látható a felhők jégkristályain kialakult szivárvánnyal és mindez még tükröződik is a Tisza vizében.

Sok esetben előnyösebb a szórt fény alkalmazása, mint a közvetlen megvilágítás. Filmezésnél, fotózásnál gyakran használnak matt fehér ernyőket, amelyek egyetlenesen szórják szét a halogénizzó vagy a vaku fényét. Ezen a képen Nyíregyháza új sétálóutcájának egyik lámpateste látható, ahol szintén egy matt fehér lemezről visszavert fény biztosít egyenletes megvilágítást.

Nagyon szeretem az ellenfényes felvételeket. Ősszel már elég laposan süt a Nap és akár egy fűszálon is érdekes szóródások örökíthetők meg.

Egyik napkelte után fotóztam ezt a pitypangot a reggeli Nap fényében és a "pitypanfizika" címet adtam neki.
A "repítőszerkezet" vékony cellulózszálain látható szívárványos elszíneződés oka a különböző helyekről érkező fény egyes hullámainak kioltása. Ha például zöld színűnek látott hullámhosszak oltják ki egymást, a többi szín keverékét lilásnak látjuk.

Nem rég egy prizmával és egy lézermutatóval is eljátszadoztam. Akkor készült ez az "optikai csendélet".
Egy ilyen koherens fényforrás teljesen másképpen viselkedik a prizmával, mint fentebb a "rendes" fény.

Sok olyan képet készítettem már, ahol a növényeken eső, vagy páralecsapódás után megjelenő vízcseppek igazi domború lencseként viselkedtek, Itt egy szamócavirág látható az apró cseppben.

Városi környezetben is számtalan tükröző felület található, de ezek ritkán viselkednek tökéleses síktükörként. Itt például egy áruház nem teljesen sík üvegablakaiban eléggé torzan látható a szemben álló templom részlete. Ezért adtam ennek a képnek a Gaudi temploma címet.

Fentebb látható CD-k felületén létrejött szivárvány. Érdemes eljátszadozni napfényben úgy is egy CD-vel (vagy DVD-vel), hogy vízcsepp(ek)et cseppentünk rá. Többféle, nagyon érdekes optikai jelenség megfigyelhető. Egy ilyen játék eredménye ez a kép is.

Felhasznált irodalom