csillagkép
(csillagtérkép)

Az égbolton egymás közelében látszó, fényes csillagok csoportjait az ókortól kezdve úgy tekintették hogy azok valami geometriai alakzatot, képet alkotnak az éggömbön . A csillagképek általában olyan csillagokból álló alakzatok, amelyek egyes csillagai nagyon különböző távolságra vannak a Naprendszertől.
Az ábrán a Nagy Medve csillagkép nálunk Göncölszekérnek nevezett részéről mutatja ezt be. (A rajzon a távolságok nem méretarányosak, de azt jól érzékelteti, hogy az egyes csillagai eltérő távolságokban vannak.)

A különböző kultúrák mind a maguk elképzelései szerint ábrázolták a csillagképeket. A csillagászok által ma használt rendszer az ókori Mezopotámiából származik, és sok név ered a görög mitológiából. A 20. századig még a tudományos célra készült csillagatlaszokat is a hagyományos mitológiai alakokkal illusztrálták.
A csillagképek határait kezdetben önkényesen rajzolt vonalakkal jelölték ki. Ez nagy zűrzavart okozott, mígnem 1875-ben a csillagképek kb. feléről egyezség született.
A Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) 1928-as határozatában 88 csillagképre osztotta fel az éggömböt. Ezek teljesen különböző alakúak és méretűek: a legnagyobb, a Hydra, hússzor nagyobb, mint a legkisebb a Crux. Claudius Ptolemaiosz görög csillagász 48 csillagképet sorolt föl Syntaxis című művében kb. Kr. u. 140-ben; az újabbakat többnyire a 16-18. sz.-ban találták ki.

A legfényesebb csillagok arról a csillagképről kapták nevüket, amelyben elhelyezkednek; a görög ábécét és a csillagkép latin nevének birtokos esetét használják erre: így a Betelgeuse (a Orionis) az Orion csillagkép legfényesebb csillaga.
(A rajzon látható Göncölszekér kivétel, ennek 7 csillagát elkezdték jobbról (a szekértől a rúd felé) elnevezni: alfa, béta, gamma, delta, éta, zéta, epszlion.)

Manapság a legtöbb hivatásos csillagász is csak néhány csillagképet tudna megmutatni, ha megkérdeznék. Az ég feltérképezésének ezt az ősi módját felváltotta a numerikus koordináták használata, amelyet a számítógép könnyen tud értelmezni.

Néhány csillagképről, illetve legfényesebb csillagaikról kicsit részletesebb információ található az adott címszónál.
Ezek helyzete látható az alábbi csillagtérkép négy égtáj szerinti negyedén, ahogyan Budapest környékéről, szeptember közepén, az égbolton láthatóak lennének. (Jó fényviszonyok esetén - vagyis jó sötét helyen.)
A fehér keretes név mutatja a lexikonomban megtalálható csillagképeket. Ezek a Kislexikonból, a Csillagászat tartalomjegyzékéből, a keresőből és az alábbi linkekről elérhetők:

Androméda, Kassziopea, Göncölszekér (Nagy Medve), Kis Göncöl (Kis Medve), Orion (Kaszás), Oroszlán (Leo), Nagy Kutya (Canis Major), Ikrek, Bika (Taurus), Lyra (Lant)

(A nyilakkal válthatja az égboltrészeket.)

Felhasznált irodalom