DNS
(dezoxiribonukleinsav)

Két nukleotidláncból álló nukleinsav, amely fehérjével kombinálódva van jelen és amelyben a genetikai utasítások találhatók.

Tulajdonságai
Szabályos szerkezetének elemeit négyféle, nitrogéntartalmú bázis (adenin, guanin, timin, citozin), egy cukor (2-dezoxi-D-ribóz), valamint foszforsav alkotja. A DNS váza két cukor- és foszfátcsoportokból felépülő lánc, amely kettős spirál formájában tekeredik egymás köré. Minden cukormolekulához egy bázis kapcsolódik, és a két láncot a bázisok közötti hidrogénkötések tartják össze.

A DNSmolekula egy részlete huzalváz megjelenítésben.
A spirál külső szélén jól láthatók a naracssárga foszfor és piros oxigénatomokból álló foszforsavmolekulák, amelyek a dezoxi-ribóz-molekulákat kötik össze. Ezt a két spirált kötik össze belül a négy bázisból álló "kód" egységek.

A DNS.pdb koordináta fájl térben megjeleníthető a https://sourceforge.net/projects/openrasmol/ címről letölthető molekulamegjelenítő programmal.

Felfedezés
A DNS szerkezetét James Watson és Francis Crick genetikusok Maurice Wilkins biofizikussal fedezték fel 1953-ban.

Előfordulás
Az élőlények sejtmagjában lévő örökítőanyag "információtárolója".
Minden emberi sejtmag kb 6 x 109 DNS-bázispárt tartalmaz.
A DNS-lánc hossza kb. 2 m, de maga körül úgy fel van csavarodva, hogy belefér egy néhány mikrométeres sejtmagba.

Biológia
Bázissorrendjében van kódolva a genetikai információ, amelynek alapján az RNS-ek közreműködésével felépülnek az egyes fehérjék.
A DNS tökéletesen reprodukálja magát a sejtosztódáskor, mert a szerkezete stabil, így örökletes változások (mutációk) csak ritkán következnek be.

Felhasznált irodalom