dikroizmus
(cirkuláris dikroizmus, cirkuláris kettőstörés)

Az optikailag egytengelyü színes kristályok némelyikének olyan tulajdonsága, hogy egy síkban szelektíven abszorbeálják a fényrezgést, míg erre a síkra merőlegesen lehetővé teszik a fényrezgés áthaladását. Átbocsátott fényben más-más szinben látszanak, attól függően, hogy az optikai tengellyel párhuzamosan, vagy arra merőleges irányban halad a fénysugár a kristályon keresztül.
Az első esetben a fénysugár a két alapsikon megy keresztül, melyeket a tengelyre merőlegesen lehet fektetni s a színt, melyben a kristály feltünik, alapszínnek (a bázis színének) nevezik.
A második esetben a színt tengelyszínnek nevezik.
A turmalin egyik változatánál a színe fekete, tengelyszíne olajzöld, de vannak más változatok, más színekkel.

Vannak olyan anyagok, amelyek egy különleges tulajdonsággal rendelkeznek: eltérő mértékben nyelik el a jobbra, illetve balra cirkulárisan polarizált fényt. Ez a jelenség a cirkuláris dikroizmus.

Vannak olyan anyagok is, amelyek egy másfajta különleges tulajdonsággal rendelkeznek: eltérő a törésmutatójuk a jobbra, illetve balra cirkulárisan polarizált fényre nézve. Ezt a jelenséget nevezzük cirkuláris kettőstörésnek.

Bármely lineárisan polarizált fény felbontható egy jobbra és egy balra cirkulárisan polarizált fény összegére. Ebből következik, hogy ha egy lineárisan polarizált fénycirkuláris dikroizmust mutató közegen halad át, akkor a fény jellemzői megváltoznak, hiszen a közeg eltérő mértékben nyeli el a két cirkuláris komponenst.

Az alábbi animáció azt mutatja, mi történik, ha egy síkban (függőleges síkban) poláros hullám (ezt az ábrán világoskék szín jelöli) áthalad egy olyan közegen, amely a hullám egyik irányba cirkulárisan poláros összetevőjét egyáltalán nem nyeli el (ez az ábrán a piros színnel jelzett cirkuláris hullám), a másik irányba cirkulárisan poláros összetevőjét viszont jelentős mértékben elnyeli (ez az ábrán a zöld színnel jelzett cirkuláris hullám).


A cirkuláris dikroizmus a síkban poláros fényt elliptikusan polárossá teszi.

Felhasznált irodalom