indítási ablak
(startablak)

Bolygó- vagy holdkutató űrszonda indítására energetikai szempontból különösen kedvező időszak, amikor az energiaminimumos átmeneti pálya (az ábrán) megvalósítható vagy megközelíthető. Időtartama általában 10-20 nap.
Más időpontokban nem célszerű a kilövés a hordozóegység teljesítményének korlátai miatt.
Az indítási ablakok nagyjából a célégitest szinodikus keringésidejével ismétlődnek és nem egyformán kedvezőek az indítás szempontjából.
Mivel a Föld és a célbolygó egyaránt a Nap körül kering, az indítási ablakok ciklikusan ismétlődnek.
A Mars- és Vénusz-szondák indítása esetén különösen lényeges az indítási ablak ismerete, mivel az átmeneti pálya szempontjából döntő Föld-Nap-célbolygó elhelyezkedés rendkívül eltérő lehet.
A külső bolygókra minden 12-13. hónapban, a Marsra minden 26. hónapban, a Vénuszra minden 19. hónapban és a Merkúrra is minden 19. hónapban, de a Merkúr pályájának a Föld pályájától való 7°-os eltérése miatt csak minden 36. hónapban adódik célszerű alkalom.
Az indítási ablakon belüli napokon is csak rövid időszakok kedvezőek az űreszköz pályára állításához. Ezeknek az időszakoknak a hossza néhány perc-néhány óra közötti lehet, az űreszköz küldetésétől és bolygóközi repülés esetén az indítási ablakon belül napról napra változhat.

Felhasznált irodalom