lopakodó
(csökkentett észlelhetőségű repülőgép, lopakodó repülőgép, csökkentett észlelhetőségű hajó, lopakodó hajó)

A (jelenleg használt) radarok által nehezen észlelhető harci eszköz.

A módszer lényege megfelelően elhelyezett síkfelületek alkalmazása (síktükörként verik vissza a radarhullámokat más irányban - lásd az ábrát), a radarjel erősebb visszaverődését okozó részek elrejtése, illetve megfelelő, a radarok hullámhossz-tartományába eső elektromágneses hullámokat elnyelő felületi bevonatok (a festékbe kevert apró grafit-gömböcskék) alkalmazása.

Igyekeznek a kisebb légvédelmi rakéták infravörös érzékelői elől is elrejteni az ilyen repülőgépeket. Ehhez a hajtóműveken lapos, felül elhelyezett kiömlőnyílásokat alkalmaznak. Így a gázsugárhoz nagy mennyiségű hideg levegő keveredik és gyorsan az észlelhetőségi hőmérséklet alá hűl.

Emellett speciális, a radarok hullámhossz-tartományában elnyelő bevonatot is alkalmaznak a felületén.

Az első "igazi" lopakodó repülőgép az F-117 Nighthawk (baloldali kép) volt. A síkfelületek és az egész kialakítás miatt ez a repülőgép csak bonyolult számítógépes vezérléssel képes repülésre.
A legújabb fejlesztésű F-22 Raptor vadászbombázó (jobboldali kép) már sokkal áramvonalasabb.

A lopakodókat a csapásmérés előtt küldik. Észlelik a radarokat és speciális rakétákkal megsemmisítik azokat. Gyakorlatilag a radarjellel kibocsátója "sajátmagára" vezeti a rakétát.

Később kezdtek el lopakodó rendszerű hajókat is készíteni.
A cél itt is a minél kisebb észlelhetőség és a megvalósítás is hasonló.

Persze nyilván semmit sem lehet elrejteni minden hullámhosszon.

Felhasznált irodalom