ötvözetek
(alkotók, ötvözés, diszperziós ötvözet, túlöregített ötvözet)

Az ötvözetek fémek más fémmel vagy félfémmel alkotott elegyei, szilárd fázisok nem érvényes rájuk az állandó tömegarányok törvénye, pl a sárgaréz különböző arányban tartalmazhat rezet és cinket. Olyan többalkotójú anyagok, melyben a többségi alkotók fémek. A bevitt idegen atomok beépülnek az eredeti rácsba, vagy új fázisokat hoznak létre, de leggyakrabban ezek kombinációja alakul ki.

Az ötvözetet képező különböző atomfajtákat alkotóknak nevezik.

Az ötvözetek lehetnek homogének (pl ezüst-arany ötvözetek) és heterogének, az utóbbiak csiszolatában többféle fázis különböztethető meg, pl. az öntöttvasban ferrit és cementit.

Az ötvözetek gyakran az elemi fémekhez hasonlóan viselkednek.

Az ötvözetekhez sorolhatók az úgynevezett interszticiális fázisok is, amelyek elemi fémekből úgy keletkeznek, hogy az elemi atomok hézagaiban kisebb atomok, pl. hidrogén, bór, szén, nitrogén helyezkednek el. A hézagok egy része üresen is maradhat, a rács típus ezáltal nem változik, de az összetétel nem állandó.

Teljesen tiszta fémeket csak ritkán használnak, általában különleges célokra. A legtöbb esetben különböző ötvözeteket alkalmaznak.

Ötvözésnek nevezik, amikor adott tulajdonságok elérése céljából tudatosan idegen atomokat visznek be egy, csak saját fajtájú atomokat tartalmazó rendszerbe.

Azokat az ötvözeteket, amelyekben az idegen fázis nem oldódik, diszperziós ötvözetnek nevezik.

A kiválásosan nemesített ötvözetet, amelyekben a kiválások inkoherens (össze nem függő) fázishatárúak, túlöregített ötvözetnek nevezik.

Az anyagban számos ötvözetről található információ önálló címszóként, vagy az ötvözet legjellemzőbb fémösszetevőjénél (a "Felhasználás" részben). (Az alábbi - "nevesített" ötvözeteken kívűl, az adott fémeknél még nagyon sok, a gyakorlatban használt ötvözet jellemző összetevői, illetve alkalmazásai megtalálhatók.)

(arany-, cink- , ezüst-, ón-, réz)amalgám
acél
ajax-fém
alniko
alnico-4
alpakka (újezüst)
betűfém
Bessmer-nyersvas
bronz
fehérfém (csapágyfém)
deltafém
Devarda-ötvözet
dúralumínium
ezüstacél
elektrum
fehérarany
ferrobór
ferromangán
fitterarany
forrasztóón
foszfor-bronz
gyorsacél
hematit-nyersvas
Heusler-ötvözetek
hyperm
inocel
invaracél
konstantán
kupronikkel
Lipowitz-fém
luxemburgi nyersvas
magnalium
monelfém
nemesacél
németezüst
Nichrome
ólombronz
ozmiridium
permalloy
Pinchbeck-fém
rozsdamentes acél
sárgaréz
szénacél
talliumamalgám
tombak (hamisarany)
tükörvas
Wood-fém

Felhasznált irodalom